Depremzedelerin Yaraları Sarılmalı; Kadın İstihdamına Öncelik Verilmeli

Ülke tarihinin en büyük felaketi olarak kayıtlara geçen ve 11 ilde büyük yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli deprem, ekonomik ve sosyal anlamda birçok sonuç doğurdu.

YAŞAM 07.03.2023, 12:20
Depremzedelerin Yaraları Sarılmalı; Kadın İstihdamına Öncelik Verilmeli

Tüm toplumun tek yürek olarak yaraları sarmak için seferberlik havasıyla var gücüyle çalıştığı bu süreçte, evlerini ve işyerlerini kaybeden insanlar bulundukları kentten daha güvenli buldukları şehirlere göç etmeye başladı.

Depremin yarattığı ekonomik kriz, üretimin artırılması, ekonominin yeniden ayağa kaldırılması ve kadın iş gücünün de istihdama yeniden kazandırılması gerekliliğini bir kez daha ön plana çıkardı.

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz İzmirli iş kadınları, depremzedelerin bu süreçte yeniden ve öncelikli istihdamının ekonomi açısından yaşamsal önem taşıdığını vurguladı.

Türkiye'nin üreterek büyümesi gerektiğini kaydeden iş kadınları, bu konuda işverenlerin pozitif ayrımcılık yaparak depremden etkilenenlere destek olması gerektiğine dikkat çekti.

8 Mart Dünya Kadınlar günü mesajlarında kadın istihdamı konusunu öne çıkaran iş kadınları, ülke olarak beraberlik ve dayanışma ruhuyla zorlukların aşılabileceğini de sözlerine ekledi.

Çamlaraltı Koleji Genel Müdürü Gülçağ Gençer

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ

Ülkece geçirdiğimiz zor günlerin sonucu olarak, depremle birlikte ekonomik faaliyetlerin ve iş gücünün de kan kaybetmesi ülke ekonomimizi de derinden etkiledi. Can kayıplarının yanında ev ve iş yerlerini de kaybeden bölge halkının farklı bölgelere göç etmesiyle diğer şehirlerde istihdam anlamında faaliyetler hız kazandı. Kadınların gücünün ve istedikleri zaman yapabileceklerinin farkındalığına varmamız gereken bir yüzyıldayız. Özellikle deprem sonrası zor durumda kalan aileler için erkek istihdamının yanında kadın istihdamının da öneminin arttığı bir döneme girdik. Zaten kadınlar sadece evde işleri yapan, çocuklarına bakan, eve gelecek olan babasını ya da eşini karşılayan bireyler değil, aynı zamanda iş hayatı, bilim dünyası gibi her alanda öne çıkabilen, kendini geliştirip etrafını aydınlatan bireylerdir de. Ülkemizin bu zor süreçte yaşanan pek çok kaybın telafisi için ekonomik anlamda ileriye gidebilmesi için kadınların iş hayatında daha çok yer alması gerekiyor. Bunun bilinciyle, Çamlaraltı Koleji olarak kadınların azınlık olarak sayılmadığı, aksine istihdamda % 76 gibi önemli bir oranla kadın çalışanların daha fazla olduğu bir okul olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başta Çamlaraltı Ailesi'nin yöneticilerinden öğretmenine ve personeline kadar tüm kadın çalışanlarımızla, velilerimiz başta olmak üzere; tüm kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlarım.

Mine D'olive Marka Kurucusu Damla Öz

TOPRAKLARINIZI TERK ETMEYİN

Depremde can kayıpları ve doğal kaynakların gördüğü hasar çok fazla oldu. İnsanlar belki daha güvenli bölgelere göç edebildi; fakat bir bölümü tarımsal arazileri geride bırakmak durumunda

kaldı. Üreticinin tarımsal arazilerinin kıymetini bilerek topraklarını terketmemeleri gerekiyor. Kadın, evin kurucusudur, yapıcısıdır. Üstlerindeki sorumluluk bilinciyle kadınlar da bu arazilere sahip çıkacaktır. Yeter ki; onlara gerekli destekler verilsin. Özellikle toplumsal önyargılar nedeniyle kadınlar girişimci olmakta zorluklar yaşıyor. Tarım sektöründe bu daha da zor. Kadın işverenler işçi bulmakta zorlanıyor. Erkeklerin garantör olması isteniyor. Bütün bunları gelecekte eğitimle aşacağımıza inanıyorum. Girişimci kadınların sayısının da zamanla artacağını düşünüyorum.

FCTU Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay

ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN HEP BİRLİKTE GELECEĞİZ

İçinde bulunduğumuz bu zor günlerin üstesinden yine hep birlikte çalışarak geleceğiz. Deprem sadece yaşandığı bölgeyi değil; ülke genelini de derinden etkiledi. Herkes elindeki imkanları depremzedelere yardım edebilmek için seferber etti. Bundan sonra artık yaraları sarma ve daha iyi günler için üretme ve çalışma zamanı. Kadınlarımıza ise yine büyük görev düşüyor. Kadınlar, sahip oldukları bazı önemli değerler ve özellikleriyle iş hayatının her alanında başarılı işlere imza atıyor. Hangi sektörde olursa olsun kadın iş gücünün ekonomiye olan katkısı artık daha çok önem taşıyor. Depremde yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara ise sabırlar diliyorum.

Gözde Grubu Pazarlama ve Satış Direktörü Burcu Sayılır

KADINLARIN İŞ YAŞAMINA KAZANDIRILMASI ÖNEMLİ

Kısa süre önce yaşadığımız ve 11 ili etkileyen deprem afetine rağmen Türk kadınları olarak her zaman olduğu gibi ayaktayız ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Birlikteliğin ve toplumsal dayanışmanın öne çıktığı bu süreçte özellikle kadınlarımıza yönelik pozitif ayrımcılık yapılmasını ve onların iş yaşamına kazandırılmaları gerektiğini düşünüyorum. İş hayatında her kademede görev alan kadınlarımız aynı zamanda anne ve eş kimlikleriyle de sosyal hayatın da önemli bir parçası. İstihdam ve ekonomik güç anlamında da önemli katkılar sağlayan, aileye her anlamda destek olan, işine, evine ve çocuklarına aynı anda destek olan kadınlarımız her zaman takdir görmeyi hak ediyor. Toplumumuzun en önemli unsurlarından olan kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar gününü en içten dileklerimle kutlarım.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Bilgehan Sezgin Asena

HAYAT KADINLA BAŞLAR

Bu zor dönemde toplumun en önemli yapıtaşı olan kadınlarımızın ekonomiye, üretime olan katılımlarına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Her şey, hayat kadınla başlar ve Atatürk’ün dediği gibi, “Daha emin, daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır.” Ülke olarak aydınlık yarınlara kavuşabilmek için herkesin daha çok çalışması gerekiyor. Beraberlik ve dayanışma ruhuyla her zorluğun üstesinden gelebiliriz. Kadınların ekonomik, siyasal ve sosyal alanlarda daha fazla var olması dileklerimizle 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlu olsun.

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Nuray Yüceer

DAHA MUTLU YARINLAR İÇİN KADINLARA GÖREV DÜŞÜYOR

Tümü gibi, insanlığı değiştirmeye çalışmış 8 Mart günü de acı bir olaya dayanır. 1857’de ABD’de bir tekstil fabrikasında grev yapan işçi kadınların yanarak öldürülmesi sonucu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik yaşamlarının ve başarılarının tüm dünyaca kutlandığı kültürel bir güne dönüştü. Bu yılın 8 Mart’ında ise, 6 Şubat’ta ülkemizde yaşanan tarihin en büyük depremiyle uyanmamız sonucu, binlerce kadın, erkek ve çocuğumuzu kaybetmenin sızısını yaşıyoruz. Yaşamları kurtulan canlarımızın ülkece yardımına koşmak için, acılarını gidermek için, yaralarını sarmak için tüm Türkiye seferber oldu ve 8 Mart’ın anlamı bu yıl tamamen değişti. Bugün, hayatta kalan insanlarımızdan çocuklarını, eşlerini; kardeşlerini, komşularını kaybeden kadınlarımızın acılarını içimizde yaşayarak geçecek hayatı doğumla devam ettiren kadınlarımızın 6 Şubat’tan bugüne, yanlarında olmak, maddi ve manevi her türlü katkılarımızla hayata yeniden tutunmalarını sağlamak hepimizin görevi. Bu tür maddi ve manevi acıların tekrar yaşanmaması için her türlü önlemin bilimle birleştirilip alınarak, daha mutlu 8 Martlar için çalışmak tüm kadınların görevidir.

SF Trade Genel Müdürü Aylin Gözay

KADINLARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Ülkemizde yaşanan büyük kayıplara neden olan deprem sonrası, SF Trade olarak ilk günden itibaren afet bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızla yakın temasta bulunup acil ihtiyaçlar konusunda elimizden geleni yapmaktayız. Ailelerini, evlerini, işlerini kaybeden insanlarımız daha güvenli bölgelere doğru hızla göç ediyorlar. Depremin yarattığı yaraları sararken sürdürülebilir bir kalkınmayı desteklemek en önemli ilkelerimizden biri. Yeniden yapılandırmada kadınlara büyük görev düşüyor. Coğrafi değişiklikler sonrası yeni yerleri yuva yapmak, hayata daha güçlü bağlarla ailesini tutundurmak, güvenli bir gelecek kurmak üzere kadının sorumluluğu oldukça yüksek.

Kadının istihdamının daha da önem kazandığı bir dünyada, ailesini ekonomik olarak katkı sağlayacak kadınlarımızın iş gücünü desteklemek, yollarını açmak ve ihtiyaçları olan alt yapı oluşumunu destekleyen projelerin içinde yer almak üzere harekete geçmiş bulunmaktayız.

SF Trade olarak, üretimde istihdamın yanı sıra aile ekonomilerine daha hızlı katkıda bulunacak, bireysel yetkinlikleri ve çabalarını destekleyecek işbirlikleri içinde yer alacağız. Her geçen gün üzerindeki yükün dahada ağırlaştığı kadınlarımızın emekçi kadınlar günününü kutlarız.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21