Depremzedelerin Yaraları Sarılmalı; Kadın İstihdamına Öncelik Verilmeli

Ülke tarihinin en büyük felaketi olarak kayıtlara geçen ve 11 ilde büyük yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli deprem, ekonomik ve sosyal anlamda birçok sonuç doğurdu.

YAŞAM 07.03.2023, 12:20
Depremzedelerin Yaraları Sarılmalı; Kadın İstihdamına Öncelik Verilmeli

Tüm toplumun tek yürek olarak yaraları sarmak için seferberlik havasıyla var gücüyle çalıştığı bu süreçte, evlerini ve işyerlerini kaybeden insanlar bulundukları kentten daha güvenli buldukları şehirlere göç etmeye başladı.

Depremin yarattığı ekonomik kriz, üretimin artırılması, ekonominin yeniden ayağa kaldırılması ve kadın iş gücünün de istihdama yeniden kazandırılması gerekliliğini bir kez daha ön plana çıkardı.

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz İzmirli iş kadınları, depremzedelerin bu süreçte yeniden ve öncelikli istihdamının ekonomi açısından yaşamsal önem taşıdığını vurguladı.

Türkiye'nin üreterek büyümesi gerektiğini kaydeden iş kadınları, bu konuda işverenlerin pozitif ayrımcılık yaparak depremden etkilenenlere destek olması gerektiğine dikkat çekti.

8 Mart Dünya Kadınlar günü mesajlarında kadın istihdamı konusunu öne çıkaran iş kadınları, ülke olarak beraberlik ve dayanışma ruhuyla zorlukların aşılabileceğini de sözlerine ekledi.

Çamlaraltı Koleji Genel Müdürü Gülçağ Gençer

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ

Ülkece geçirdiğimiz zor günlerin sonucu olarak, depremle birlikte ekonomik faaliyetlerin ve iş gücünün de kan kaybetmesi ülke ekonomimizi de derinden etkiledi. Can kayıplarının yanında ev ve iş yerlerini de kaybeden bölge halkının farklı bölgelere göç etmesiyle diğer şehirlerde istihdam anlamında faaliyetler hız kazandı. Kadınların gücünün ve istedikleri zaman yapabileceklerinin farkındalığına varmamız gereken bir yüzyıldayız. Özellikle deprem sonrası zor durumda kalan aileler için erkek istihdamının yanında kadın istihdamının da öneminin arttığı bir döneme girdik. Zaten kadınlar sadece evde işleri yapan, çocuklarına bakan, eve gelecek olan babasını ya da eşini karşılayan bireyler değil, aynı zamanda iş hayatı, bilim dünyası gibi her alanda öne çıkabilen, kendini geliştirip etrafını aydınlatan bireylerdir de. Ülkemizin bu zor süreçte yaşanan pek çok kaybın telafisi için ekonomik anlamda ileriye gidebilmesi için kadınların iş hayatında daha çok yer alması gerekiyor. Bunun bilinciyle, Çamlaraltı Koleji olarak kadınların azınlık olarak sayılmadığı, aksine istihdamda % 76 gibi önemli bir oranla kadın çalışanların daha fazla olduğu bir okul olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başta Çamlaraltı Ailesi'nin yöneticilerinden öğretmenine ve personeline kadar tüm kadın çalışanlarımızla, velilerimiz başta olmak üzere; tüm kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlarım.

Mine D'olive Marka Kurucusu Damla Öz

TOPRAKLARINIZI TERK ETMEYİN

Depremde can kayıpları ve doğal kaynakların gördüğü hasar çok fazla oldu. İnsanlar belki daha güvenli bölgelere göç edebildi; fakat bir bölümü tarımsal arazileri geride bırakmak durumunda

kaldı. Üreticinin tarımsal arazilerinin kıymetini bilerek topraklarını terketmemeleri gerekiyor. Kadın, evin kurucusudur, yapıcısıdır. Üstlerindeki sorumluluk bilinciyle kadınlar da bu arazilere sahip çıkacaktır. Yeter ki; onlara gerekli destekler verilsin. Özellikle toplumsal önyargılar nedeniyle kadınlar girişimci olmakta zorluklar yaşıyor. Tarım sektöründe bu daha da zor. Kadın işverenler işçi bulmakta zorlanıyor. Erkeklerin garantör olması isteniyor. Bütün bunları gelecekte eğitimle aşacağımıza inanıyorum. Girişimci kadınların sayısının da zamanla artacağını düşünüyorum.

FCTU Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay

ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN HEP BİRLİKTE GELECEĞİZ

İçinde bulunduğumuz bu zor günlerin üstesinden yine hep birlikte çalışarak geleceğiz. Deprem sadece yaşandığı bölgeyi değil; ülke genelini de derinden etkiledi. Herkes elindeki imkanları depremzedelere yardım edebilmek için seferber etti. Bundan sonra artık yaraları sarma ve daha iyi günler için üretme ve çalışma zamanı. Kadınlarımıza ise yine büyük görev düşüyor. Kadınlar, sahip oldukları bazı önemli değerler ve özellikleriyle iş hayatının her alanında başarılı işlere imza atıyor. Hangi sektörde olursa olsun kadın iş gücünün ekonomiye olan katkısı artık daha çok önem taşıyor. Depremde yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara ise sabırlar diliyorum.

Gözde Grubu Pazarlama ve Satış Direktörü Burcu Sayılır

KADINLARIN İŞ YAŞAMINA KAZANDIRILMASI ÖNEMLİ

Kısa süre önce yaşadığımız ve 11 ili etkileyen deprem afetine rağmen Türk kadınları olarak her zaman olduğu gibi ayaktayız ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Birlikteliğin ve toplumsal dayanışmanın öne çıktığı bu süreçte özellikle kadınlarımıza yönelik pozitif ayrımcılık yapılmasını ve onların iş yaşamına kazandırılmaları gerektiğini düşünüyorum. İş hayatında her kademede görev alan kadınlarımız aynı zamanda anne ve eş kimlikleriyle de sosyal hayatın da önemli bir parçası. İstihdam ve ekonomik güç anlamında da önemli katkılar sağlayan, aileye her anlamda destek olan, işine, evine ve çocuklarına aynı anda destek olan kadınlarımız her zaman takdir görmeyi hak ediyor. Toplumumuzun en önemli unsurlarından olan kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar gününü en içten dileklerimle kutlarım.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Bilgehan Sezgin Asena

HAYAT KADINLA BAŞLAR

Bu zor dönemde toplumun en önemli yapıtaşı olan kadınlarımızın ekonomiye, üretime olan katılımlarına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Her şey, hayat kadınla başlar ve Atatürk’ün dediği gibi, “Daha emin, daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır.” Ülke olarak aydınlık yarınlara kavuşabilmek için herkesin daha çok çalışması gerekiyor. Beraberlik ve dayanışma ruhuyla her zorluğun üstesinden gelebiliriz. Kadınların ekonomik, siyasal ve sosyal alanlarda daha fazla var olması dileklerimizle 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlu olsun.

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Nuray Yüceer

DAHA MUTLU YARINLAR İÇİN KADINLARA GÖREV DÜŞÜYOR

Tümü gibi, insanlığı değiştirmeye çalışmış 8 Mart günü de acı bir olaya dayanır. 1857’de ABD’de bir tekstil fabrikasında grev yapan işçi kadınların yanarak öldürülmesi sonucu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik yaşamlarının ve başarılarının tüm dünyaca kutlandığı kültürel bir güne dönüştü. Bu yılın 8 Mart’ında ise, 6 Şubat’ta ülkemizde yaşanan tarihin en büyük depremiyle uyanmamız sonucu, binlerce kadın, erkek ve çocuğumuzu kaybetmenin sızısını yaşıyoruz. Yaşamları kurtulan canlarımızın ülkece yardımına koşmak için, acılarını gidermek için, yaralarını sarmak için tüm Türkiye seferber oldu ve 8 Mart’ın anlamı bu yıl tamamen değişti. Bugün, hayatta kalan insanlarımızdan çocuklarını, eşlerini; kardeşlerini, komşularını kaybeden kadınlarımızın acılarını içimizde yaşayarak geçecek hayatı doğumla devam ettiren kadınlarımızın 6 Şubat’tan bugüne, yanlarında olmak, maddi ve manevi her türlü katkılarımızla hayata yeniden tutunmalarını sağlamak hepimizin görevi. Bu tür maddi ve manevi acıların tekrar yaşanmaması için her türlü önlemin bilimle birleştirilip alınarak, daha mutlu 8 Martlar için çalışmak tüm kadınların görevidir.

SF Trade Genel Müdürü Aylin Gözay

KADINLARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Ülkemizde yaşanan büyük kayıplara neden olan deprem sonrası, SF Trade olarak ilk günden itibaren afet bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızla yakın temasta bulunup acil ihtiyaçlar konusunda elimizden geleni yapmaktayız. Ailelerini, evlerini, işlerini kaybeden insanlarımız daha güvenli bölgelere doğru hızla göç ediyorlar. Depremin yarattığı yaraları sararken sürdürülebilir bir kalkınmayı desteklemek en önemli ilkelerimizden biri. Yeniden yapılandırmada kadınlara büyük görev düşüyor. Coğrafi değişiklikler sonrası yeni yerleri yuva yapmak, hayata daha güçlü bağlarla ailesini tutundurmak, güvenli bir gelecek kurmak üzere kadının sorumluluğu oldukça yüksek.

Kadının istihdamının daha da önem kazandığı bir dünyada, ailesini ekonomik olarak katkı sağlayacak kadınlarımızın iş gücünü desteklemek, yollarını açmak ve ihtiyaçları olan alt yapı oluşumunu destekleyen projelerin içinde yer almak üzere harekete geçmiş bulunmaktayız.

SF Trade olarak, üretimde istihdamın yanı sıra aile ekonomilerine daha hızlı katkıda bulunacak, bireysel yetkinlikleri ve çabalarını destekleyecek işbirlikleri içinde yer alacağız. Her geçen gün üzerindeki yükün dahada ağırlaştığı kadınlarımızın emekçi kadınlar günününü kutlarız.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 33 90
2. Fenerbahçe 33 86
3. Trabzonspor 33 55
4. Beşiktaş 33 51
5. Başakşehir 33 49
6. Rizespor 33 48
7. Kasımpasa 33 46
8. Antalyaspor 33 45
9. Alanyaspor 33 45
10. Sivasspor 33 45
11. A.Demirspor 33 41
12. Samsunspor 33 39
13. Ankaragücü 33 37
14. Kayserispor 33 37
15. Konyaspor 33 36
16. Gaziantep FK 33 34
17. Hatayspor 33 33
18. Karagümrük 33 33
19. Pendikspor 33 30
20. İstanbulspor 33 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 31 69
2. Göztepe 31 63
3. Ahlatçı Çorum FK 31 55
4. Sakaryaspor 31 54
5. Bodrumspor 31 52
6. Kocaelispor 31 52
7. Bandırmaspor 31 47
8. Boluspor 31 47
9. Gençlerbirliği 31 47
10. Erzurumspor 31 42
11. Ümraniye 31 37
12. Manisa FK 31 36
13. Keçiörengücü 31 36
14. Şanlıurfaspor 31 34
15. Tuzlaspor 31 33
16. Adanaspor 31 32
17. Altay 31 15
18. Giresunspor 31 7
Takımlar O P
1. Arsenal 34 77
2. Liverpool 33 74
3. M.City 32 73
4. Aston Villa 34 66
5. Tottenham 32 60
6. Newcastle 32 50
7. M. United 32 50
8. West Ham United 34 48
9. Chelsea 32 47
10. Brighton 32 44
11. Wolves 33 43
12. Fulham 34 42
13. Bournemouth 33 42
14. Crystal Palace 33 36
15. Brentford 34 35
16. Everton 33 30
17. Nottingham Forest 34 26
18. Luton Town 34 25
19. Burnley 34 23
20. Sheffield United 33 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 32 81
2. Barcelona 32 70
3. Girona 32 68
4. Atletico Madrid 32 61
5. Athletic Bilbao 32 58
6. Real Sociedad 32 51
7. Real Betis 32 48
8. Valencia 32 47
9. Villarreal 32 42
10. Getafe 32 40
11. Osasuna 32 39
12. Sevilla 32 37
13. Las Palmas 32 38
14. Deportivo Alaves 32 35
15. Rayo Vallecano 32 34
16. Mallorca 32 31
17. Celta Vigo 32 31
18. Cadiz 32 25
19. Granada 32 18
20. Almeria 32 14